ЕС ще позволи на държавите да купуват компании, за да спрат Китай
Европейският комисар по въпросите на конкуренцията съобщи пред Financial Times, че страните членки би трябвало да купуват акции в компании, с цел да се опълчват на опасността от китайски поглъщания. Коментарите й идват в миг, когато Европейски Съюз формулира проекти за отбрана на бизнеса си на фона на епидемията от ковид, заяви економик.бг.
" За нас няма проблем, в случай че страните решат да се намесят като пазарни участници, в случай че е належащо, в случай че придобият акции в дадена компания, в случай че желаят да предотвратят сходно усвояване ", сподели Маргрете Вестагер в изявлението за FT.
„ Съществува действителен риск бизнесът, който е уязвим, да бъде обект на усвояване “, добави тя. „ Сега обстановката в действителност акцентира нуждата от ограничения в тази посока, тъй че работим в действителност интензивно. “ Регулаторите към този момент разискват оферти за даване на необятни пълномощия на страните от Европейски Съюз.
Европейските компании от дълго време са в полезрението на китайските съперници, само че внезапният стопански спад, породен от експлоадирането на ковид и последвалото внезапно рухване на цените на акциите на целия континент, усили капацитета за задгранични предложения, разяснява FT.
Вестагер предизвести да не се вкарват недомислени ограничения, като сподели, че най-хубавото решение ще бъде правенето на разпореждания, които работят като възпиращо средство. „ Хората са повече от добре пристигнали да вършат бизнес в Европа, само че не и да го вършат с нелоялни конкурентни средства ", добави тя.
След напън от страна на Германия и Франция регулаторите да обезпечат равнопоставеност сред европейските и китайските съперници, Вестагер съобщи предишния месец, че предложенията в този смисъл ще бъдат оповестени през юни.
Основният ремонт ще бъде ориентиран към корпорациите, които са благосъстоятелност или са подкрепени от държавни управления отвън Европейски Съюз, с цел да се оправи Европейски Съюз с терзанията, че тяхната финансова мощност им дава незаслужено място пред европейските съперници.
На въпрос дали е време по-скоро да се одобряват такива ограничения в светлината на актуалната рецесия, Вестагер сподели, че Брюксел работи " допустимо най-бързо " за издание на детайлности.
Всяко предложение ще би трябвало да бъде разисквано и утвърдено от Европейския парламент.
През декември Вестагер похвали нидерландски оферти, призоваващи за възобновяване на европейското законодателство, с цел да се даде опция на регулаторите да се намесват в покупко-продажби, при които държавните компании нарушават конкуренцията.
Предложенията на Нидерландия предвиждат Брюксел да спре тези компании да купуват съперници от Европейски Съюз на повишени цени или да ги подбиват с изкуствено ниски продажни цени.
Европейската комисия също би имала пълномощието да изисква по-голяма бистрота за задграничните компании.
Източник: segabg.com
КОМЕНТАРИ